Mega Radyo İskenderun
Kentin Tek Radyosu

 
 HÜSEYİN GÜLMEZ (Arnavutluk ) ,   Merhabalar iskenderun t tipi cezaevinde olan kardeşim mehmet ihsan gülmez ve koğuşundaki arkadaşlarına armağan olsunbrAhmet kayadan ağlama bu günler gelip geçer babam...          |           Emir Aşkaroğlu (İskenderun) ,   Sevgili dostlarım İlke ve Emreden "Beni Vur" parçasını rica ediyoruz. Sevgiler......          |           Şebnem (Demirçelik) ,   Ayrılık aman ayrılığı istiyorum...          |           Mine (İskenderun ) ,   Katerina Dalaka, survivor da yunan takımına sonradan katılan bir yarışmacı ve oldukça başarılı o nedenle sanırım bu kadar merak. Ama herhangi bi bahis söz konusu degil...          |           Elvis (Konya) ,   Ahmet Kayadan Başım Belada parçasını Filiz için istiyorum....          |           Erdoğan Coşkun (Hatay) ,   İskender’un T tipi kapalı cezaevi C3 kovuş Abdülaziz KOÇ Seni çok seviyoruz kardeşin Erdoğan Coşkundan bu Parça sana gelsin Mustafa Özarslan Kahpe Felek ...          |           Ahmet erkek (Iskenderun ) ,   Merak ettiğim bir husus var radyo dinlemeye bayılırım ancak iskenderun da çok fazla radyo yok sizi dinliyorum sizde de bi sıkıntı var şarkının ortasında reklama giriyorsunuz burdaki amaç nedir onu merak ediyorum tamam para kazanıyorsunuz ama olmaz şarkı ortasında reklam olmaz ...          |           Emrah (erzin) ,   İyi günler redyo mega fm sitedenizdeki linkte tarayıcı üzerinden dinleniyor fakat ben radyoyu uygulama üzerinden dinlemek istiyorum Radyoyu dinlemek için herhangi bir uygulama kullanıyormusunuz yardımcı olursanız çok sevinirrim iskenderunu çok seviyorum hatayın incisi iskenderuna selamlar ...          |           HÜDA (heryer isk.) ,   SIRADAKİ PARCA MİTHAT AMCAMA VE CAN BABAMA VE SİZİERE ARMAGANIM OLSUN:)br...          |           Mubarek Alpkıray (AdıyamanKahta) ,   Merhaba, ilk defa dinliyorum programı, muhabbet fevkalade güzel. çok değerli Yasin Hocama sualim olacaktır, gelecek kaygısı bir takıntı olabilir mi? Hayırlı akşamlar :) ...          |         
24 Ocak 2022 Pazartesi   
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 

Hilal-i Ahmer’ den Türk Kızılayı’ na Uzanan Yardım Çınarı

 


...

Türk Kızılayı İskenderun Şubesi İlk Yardım Merkezi kızılayının 147, yıl dönümü amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen basın toplantısında, Türk kızılayı İskenderun Şubesi Başkanı Ümit Günay, Kızılay İskenderun Şubesi Yönetim kurulu, ilk yardım eğitmeni Ayşe Demir hazır bulundu. Toplantıda Türk Kızılayı’nın tarihçesi ve 11 Haziran 1868 tarihli kuruluşundan bu yana geçen zaman aralığında yapılan yardımlar konu edildi.

Türk Kızılayı İskenderun Şubesi Ümit Günay, Hilal-i Ahmer’den Türk Kızılayı’ na 147 yıllık bir yardım çınarı tarihçesini hakkında bilgiler verdi;

“11 Haziran 1868’ de bir grup idealist Doktor Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere yardım Cemiyetini kurdu. Bu cemiyetin ilk başkanı Dr. Marko Paşa’ydı. Cemiyetin kurulmasındaki fikri dayanak,Solfenno Savaşında gördüğü yaralıların içler acısı hali üzerine 1864 Cenevre Konvensiyonu ile Kızılhaç teşkilatının kurulmasına ön ayak olan İsviçreli Henry Dunantın fikriyle aynıydı.

Bu cemiyet 1877 yılında Osmanlı Hilal Ahmer Cemiyeti adını aldı. Daha sonra bu isim 1923 yılında Türkiye Hilali Ahmer, 1935 yılında Türkiye Kızılay Cemiyeti adını aldı.Kuruluşa Kızılay adını büyük önder Atatürk verdi.

Hilal-i Ahmer’den Türk kızılayına 147 yıl boyunca Kızılay Yüzbinlerin yardımına koştu.

Osmanlı- Rus savaşın’dan Kıbrıs Barış Harekâtı’na geçen sürede Türkiye’ nin taraf olduğu tüm savaşlarda cephe gerisinde kurduğu hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler, gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ve hastalanan yüzbinlerce askerin yardımına koştu.”

Başlan Günay; yardım eli artık Dünya ya uzanan Türk Kızılayı’ nın, bugün Suriye’ de, Irak’ta Somali’de Nepalde, Gazzede ve daha birçok ülkede insani yardım operasyonu yürütürken, aynı zamanda ülke içinde de milyonlarca insana yardım eli uzatmaya devam ettiğini belirtti.İlk yardım eğitimi kursunu ilk Hatay’ da kendilerinin verdiğini söyleyen Başkan Günay en kaliteli eğitimide kendilerinin verdiğini ekledi.

Yapmış oldukları projelere de kısaca değinen Başkan Günay Hilal-i Ahmer den bu yana yaptıkları bütün projelerde başarıya ulaşıldığını, kemik iliği bekleyen hastalara şifa olmak için oluşturdukları Türkök Projesinin 2015 yılı sonunda 50,000, 5 yıl sonra ise 250,000 donöre ulaşmayı hedeflediğini söyledi. Var olan öğrenci yurdundaki öğrencilerine yeni aş evi projesi sayesinde akşam yemeklerini ücretsiz temin ettiklerine de değindi. Henüz hayata geçirmemiş oldukları projelerden de bahseden başkan Günay; eski itfaiye alanının aşevi olarak değerlendirme şansları olduklarını söyledi. Milli eğitim kurumu ile birlikte açacakları Hasta ve Yaşlı bakımı projesi hakkında da konuşan Günay, ilkokul, lise, üniversite mezunu kişilerin 560 saatlik bir eğitim sonrasında sınava tabi tutularak başarı durumunda, Kızılay sertifikalı bir Hasta bakıcı olabileceğini duyurdu. Böylece hem işsiz gruplara iş imkânı sağlanabileceğini hemde bakıma muhtaç insanlara yararlı olunacağını ifade etti.

 
Tarih       : 11 Haziran 2015
 
 
 

Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2014

 

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur